Децата в големия град
Децата в големия град
Замисляли ли сте как живее вашия малчуган в големия град? Днешното поколение се ражда и расте в асфалтови пространства, сред газовете на хиляди автомобили без контакт с природата Tова неминуемо се отразява на здравето на малките същества. Какво трябва да знаете вие като родители, за да може да ги предпазите максимално? Животът в големия град има несъмнени преимущества. В него вашето дете има по-големи възможности да развие своите способности и да получи по-добро бъдеще. От малко то свиква лесно да се приспособява към нова среда и да общува с околните. Не така положително обаче се отразява градската среда върху детското здраве.
Болести на големия град: Бронхиална астма – отдавна е установено, че колкото по-голямо е индустриалното производство в един град, толкова повече нараства процентът на страдащите от бронхиална астма, най-вече децата. Особено вредна е голямата концентрация на озон във въздуха. Атопичен дерматит – около 10% от децата, родени в градска среда страдат от това заболяване. Проявява се със свръх сухота на кожата, раздразнение и предразположеност към инфекции. Склонност към инфекции Децата в големите градове в сравнение с тези от малките населени места, много по-често страдат от вирусни и бактериални заболявания. Причина за това е не само голямото скупчване на хора, но и замърсителите от околната среда, които отслабват защитните сили на детския организъм.
Как да ги защитите: 1. Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от оживените пътища концентрацията на автомобилни газове намалява с няколко пъти. 2. Опасностите дебнат не само по улиците. За съжаление въздухът у дома е 2 до 10 пъти по-замърсен от външния. Причина за това са синтетичните материали в бита, плесените и използването на газови котлони. За да се избавите от домашното замърсяване проветрявайте често, използвайте йонизатор за въздух и отглеждайте пречистващи въздуха растения. Такива са например азалията, бегонията, папратите и японската аукуба. 3. Почиствайте дома всеки ден, за да се отървете от акарите. Най-добре е в детската стая изобщо да няма килим, тежки завеси, тапицирани мебели 4.Децата се нуждаят от ежедневна разходка на „чиста територия”, далеч от суматохата и замърсения въздух. Не се притеснявайте да ги извеждате в парка, дори и в студените зимни дни. замърсеният стаен въздух е много по-опасен за тяхното здраве от ниските температури. 5. И не на последно място, закалявайте детето. Това ще подсили неговия имунитет и ще го предпази от неприятните настинки при рязката смяна на времето.
използвани са материали от интернет